U19: Chrudimský zázrak – cesta bojovníka

To, že se zázraky opravdu dějí a nemusí to být nutně jen o Vánocích, vědí trenéři a hráči kategorie U19.

Nedá se to popsat slovy, ale kdo to prožil, tak tomu doteď naskakuje husí kůže. Našemu týmu U19 se povedlo něco nevídaného…na konci těžké sezóny 2021/2022, kdy dochází k reorganizaci soutěží, skončili na nádherném 5. místě a v těžké konkurenci s mužstvy jako jsou Sparta Praha, Mladá Boleslav, Jablonec n. Nisou, Hradec Králové, Pardubice nebo třeba Ústí nad Labem se prosadili a dokázali uhájit potřebné místo k záchraně soutěže.


A jak se to celé rodilo a proč kolem toho byly takové nervy?

V zimě si trenéři vyhodnotili podzimní část, která nedopadla vůbec špatně. Sedmé místo dávalo naději do další práce. Před sebou měl realizační tým nelehký úkol, kterým bylo umístění do 8. místa z celkových 16-ti týmů v tabulce. Fotbalová asociace se totiž rozhodla sloučit 2 ligové soutěže do jedné, což v praxi znamená, že týmy z druhé poloviny tabulky spadnou do nižší soutěže a ligu si v dalším roce už nezahrají.

Ve fotbale se bohužel pohybuje méně a méně financí a proto pád mládežnického týmu z ligy by znamenal i méně peněz do mládežnické pokladny.

Kvalita týmů byla zřejmá a rezervy ligových týmů měli možnost použít hráče z vyšší soutěže. To určovalo i jarní část jako těžkou, se kterou jsme se museli umět vyrovnat. Celý soutěžní ročník byl tedy velmi kvalitní a uspět mezi soupeři byla pro nás velká výzva.

Základem úspěchu byl individuální přístup ke každému hráči. S každým si trenéři promluvili, prošli vše, co se týká fotbalu, školy i osobního života. Snaha byla umíchat koktejl založený na absolutním odhodlání, dřině a koncentraci s vizí úspěchu během sezóny

Během zimní přestávky měli trenéři k dispozici skutečný tým, který fungoval na 100% a choval se jako jeden muž s chrudimským fotbalem v srdci.


Bylo to o hlavě a číslech

Pokud jsme chtěli uspět, potřebovali jsme ještě více zvýšit úroveň přípravy. Proto se trenéři a někteří soukromí podporovatelé složili na speciální tréninkové a analytické pomůcky, zejména GPS značky STATSPORTS. Díky těmto GPS mohli trenéři vyhodnocovat každou tréninkovou jednotku a každý zápas. Každý hráč byl pod drobnohledem, skvělé výkony byly po zásluze odměněny, špatné výkony se trestaly. V průběhu přípravy se podařilo všechno odladit na optimum. Hráči a realizační tým věděli, jak kdo na tom je a o čem jarní část bude.


Trénink dělá mistra

Jako ostatní týmy i my musíme shánět tréninková místa mimo náš areál, neboť 14 družstev mládeže se prostě na dvě hřiště a přilehlé tréninkové plochy nevejdou. Velký dík tak patří klubům Slatiňan a Rozhovic kde naše U19 mohla trénovat. Umělá tráva v Chrudimi je bohužel pro náročnou přípravu s důrazem na přesnost a výkon nepoužitelná, ale snad se již blýská na lepší časy a tento rok se dočkáme nové UMT. Díky ochotě a podpoře Rozhovic a Slatiňan bylo možné zefektivnit týdenní mikrocykly, což mělo obrovský přínos pro rozhodující mistrovská utkání.

Kromě tréninků bylo potřeba, aby svěřenci od svých trenérů pochytili doporučení a zásady správného stravování a věnovali své úsilí také kázni v jídle a pití mimo areál MFK Chrudim.

Kompenzační pomůcky pomohly také rychleji zvládat regeneraci po náročných trénincích.

Výsledek pečlivé a citlivé práce se dostavil – málo zraněných hráčů umožňovalo trenérům volit většinou to nejlepší a sestava se tak ustálila na pevném základu.


Jaké bylo vysvědčení?

Vizitkou pečlivé a svědomité práce všech byla mimořádně organizovaná hra, založená na důrazu a disciplíně. 10 obdržených branek za celou jarní část hovoří za vše – třetí nejlepší obrana v soutěži! Kombinační hra se výrazně zlepšila a jako výsledek se dostavily branky – 17 z postupného útoku. 40% všech vstřelených branek bylo ze standardních situací. Všude byla vidět převaha v osobních soubojích a hráči tak byli skvěle připraveni po kondiční stránce. Kluci si uvědomovali péči, které jim zázemí poskytovalo a odvděčili se vysokou účastí na tréninkových jednotkách a mimořádným nasazením během zápasů.

Dřina se vyplatila proti Dukle Praha (pozdější vítěz soutěže), se kterou jsme dokázali remizovat. Následovalo vítězství proti Slávii Hradec Králové a poté tříbodový úspěch s Teplicemi a remíza se Spartou Praha. To vše naznačovalo, že jdeme správným směrem. Avšak prohra v derby doma s Pardubicemi 1:4, byla pro tým jako prozření, že se výsledky nedostaví bez tvrdé práce. Následná utkání proti Meteoru a Admiře se již podařilo zvládnout s plným počtem bodů. Duel s „extraligovým“ Hradcem Králové přinesl bodový zisk, což nabudilo hráče k dalšímu bojovnému výkonu v Ústí nad Labem, odkud se podařilo do Chrudimi přivést 3 body. V domácím utkání s Neratovicemi 9:0 o nic nešlo, respektive MFK Chrudimi o povinné 3 body a následné vítězství v Jablonci nad Nisou 0:3 dávalo naději celkového úspěchu. Smolná branka doma proti Slovanu Liberec a celková prohra 0:1 stále dávala naději na úspěch. Klíčové bylo následné utkání proti Tempu Praha, které dopadlo dobře a vítězství 1:3 katapultovalo tým U19 na 5. místo ligové tabulky. Po tomto utkání už nebylo o setrvání v lize pochyb. Následovalo 7 branek do sítě Litvínova a bod po remíze v Mladé Boleslavi ukázal duši a srdce celého týmu.

Hodnocení je jasné…5. místo v tabulce a skóre 76:30.


Poděkování

Po takto úspěšné sezóně chci a musím poděkovat všem co pro úspěch U19 a celý klub letos udělali. Nerad bych na někoho zapomněl a tak raději nebudu jmenovat.

Velký dík proto patří zejména všem hráčům, celému realizačnímu týmu od vedoucího, přes trenéry, asistenty, kustody, pořadatele atd. a také správě stadionu. Zvláštní poděkování pak patří všem rodičům za jejich neuvěřitelnou podporu.

Klukům ročníku 2003 tímto přeji do nového fotbalového života jen to nejlepší a přeju si, aby využili své možnosti prosadit se v A týmu dospělých. Prosadit se v dospělém fotbalu není vůbec jednoduchá záležitost a bude nutné prosadit se nejdříve v naší rezervě, která od letošní sezóny bude hrát o soutěž výše Divizi C..

Máme vás rádi a jsme na vás neskutečně hrdí!

Jan Zvolánek
šéftrenér a manažer mládeže

Aktuality

  • S Třincem až od 14 hodin

    2. 3. 2022, 21:42
    Druhý jarní zápas fotbalistů MFK Chrudim na půdě FK Fotbal Třinec změnil start úvodního výkopu. Oproti původnímu času 10:15 se bude začínat až ve 14:00.
  • Breda končí, Čáp na hostování

    15. 2. 2022, 09:05
    Tým pro klíčovou jarní část sezony dostává stále výraznější obrysy, mužstvo nyní opustili další dva záložníci. Roman Čáp odchází na hostování do třetiligového Chlumce nad Cidlinou, Davidu Bredovi byla ukončena smlouva.