11. rozhovor s Michalem Špánikem

Trenérské zkušenosti můžete začít sbírat v libovolném věku. Touto myšlenkou se řídil i nyní patnáctiletý Michal Špánik, který hraje za klub MFK Chrudim a zároveň se věnuje i trénování o pět let mladších fotbalistů.

Příběh mladého Michala je zajímavý, často se nestává, že by se takto mladý fotbalista podílel na výchově dalších talentů. A jak se tedy k trénování dostal? „Začalo to tím, že jsem zpracovával absolventskou práci na téma ohledně trénování mladých dětí,“ popisoval patnáctiletý fotbalista hrající za klub MFK Chrudim. Spojil se s příslušným trenérem a začal aktivně trénovat. Zalíbilo se mu to a zůstal u koučování až dodnes. Společně se Zdeňkem Čapkou vede v Chrudimi kategorii do jedenácti let.

Trénování ho dle jeho vlastních slov baví stále více: „Už to dělám okolo dvou let a baví mě to pořád.“ Nebýt koronavirové přestávky, měl by Michal Špánik zaběhnutý kolotoč, který pro něj znamenal řadu povinností. Kromě školy musí stíhat vlastní tréninky jako hráč i trenér. „Na střední škole je to těžší, jsem u fotbalu každý den, víkendy mám také plné,“ vysvětluje možná trochu stinné stránky svého koníčku. „Je to namáhavé, ale když fotbal člověka baví, zvládnout se to dá,“ podotýká hráč a trenér Špánik, který ani s jednou činností rozhodně končit nehodlá.

Nabitý program Michala Špánika baví i díky tomu, že je stále v kontaktu s mladšími dětmi. „Baví mě s nimi pracovat. Sám vyrůstám na vesnici, kde jich je strašně moc. Rád poté porovnávám svůj pohled na jednotlivé hráče s ostatními trenéry, komunikuji s nimi a konzultuji problémy,“ tvrdí Špánik, který žije v nedalekých Sobětuchách.

Za sebou má již zisk trenérské licence C, u tohoto milníku ale rozhodně zůstat nehodlá: „Chtěl bych pokračovat i béčkovou licencí, ale zatím jsem si moc informací nevyhledával,“ přiznává. A jakou cestou by se Michal Špánik následně rád vydal? „Nevím. Oboje mě baví, nejsem rozhodnutý a chci pokračovat v obou činnostech,“ tvrdí fotbalista Michal Špánik.

Aktuality

  • Rezerva začíná v pátek

    6. 7. 2021, 14:57
    Rezerva začíná svou přípravu v pátek 9.7.2021 v 18:00 hodin. Přípravná utkání: STŘEDA 14.7.21 od 18:00 FC Hlinsko (hřiště: Hlinsko) SOBOTA 17.7.21 od 17:00 MFK Trutnov (hřiště: Trutnov - Horní Staré Město) SOBOTA 24.7.21 od 15:30 FC Hlinsko (hřiště: Rváčov) NEDĚLE 25.7.21 od 10:00 - 17:00 Stolany (hřiště: Stolany) čas je v jednání Možnost změny není vyloučena.
  • Místo Vlašimi Žižkov

    24. 6. 2021, 12:18
    Třetí přípravný zápas měl být původně sehrán proti Vlašimi, vzhledem k losu FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY a faktu, že se oba celky potkají již ve druhém kole, byl protivník změněn. Chrudim se nyní postaví proti Viktorii Žižkov, v sobotu 3.7.2021 od 10:15 na hřišti Za Vodojemem v Chrudimi.