ZÁCHRANA! V Ústí výhra 3:0

Záchranářská bitva mezi Ústím nad Labem a Chrudimí uzavřela sobotní program 28. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Úspěšnější v ní byli hosté z východu Čech, kteří díky gólům Martina Šplíchala, Filipa Firbachera a Petra Juliše z druhého poločasu zvítězili 3:0. Díky této výhře si tak Chrudim zajistila záchranu a účast ve F:NL v příští sezoně.

Do veledůležitého souboje dvou remízových králů o bytí či nebytí v soutěži nastoupila lépe Chrudim, která měla v úvodu optickou převahu. První vážnější šanci si ale ve 20. minutě vytvořili domácí, když David Černý nejprve orazítkoval z hranice pokutového území břevno, následná dorážka Josefa Švandy spatřila boční síť. Po zbytek poločasu se již nic výrazného neudálo, a tak po úvodním dějství platil bezbrankový stav.

V úvodu druhé půle hledal Adam Čičovský spoluhráče Jakuba Emmera, úmysly ústeckého dua přečetl brankář Jiří Floder. Následně se do zakončení dral Martin Šplíchal, jehož teč nepustil za svá záda Jan Plachý. V 53. minutě byl již útočník po přetaženém centru z pravé strany neomylný a po zpracování nedal gólmanovi Army šanci.

Trenér Martin Hašek reagoval okamžitým střídáním a poslal na trávník Ladislava Krobota, který se po minutovém pobytu na trávníku mohl stát hrdinou. Nejlepší střelec Ústí nad Labem se dostal až do pokutového území, kde neustál souboj s chrudimskou defenzivou, ale i v pádu zvládl poslat míč na značku pokutového kopu. Nikdo ze spoluhráčů se v danou chvíli poblíž míče nenacházel, hosté proto odkopli míč do vlastního bezpečí.

Arma musela otevřít hru, když v 63. minutě přišel trest. Z levé strany Filip Firbacher obešel Bohumila Hudce, který první střelu dokázal zablokovat, avšak na toto zakončení reagoval i strážce ústecké svatyně. K odraženému míči se dostal jako první dvacetiletý kanonýr Chrudimi, který do odkryté brány navýšil vedení svého týmu.

Před zraky 875 diváků včetně zhruba jedné desítky hostujících příznivců svěřenci Martina Haška zbraně nesložili a pokračovali ve snaze zvrátit výsledek. Kvůli otevřené hře domácích se Chrudim dostávala do brejků, když Marek Strada musel hasit samostatný únik za cenu žluté karty. V 87. minutě přidal poslední pomyslný hřebík do ústecké rakve Petr Juliš, jenž téměř z poloviny hřiště postupoval na Jana Plachého. První střelu bravurně brankář Ústí nad Labem zneškodnil, na dorážku již neměl nárok.

O dvě minuty později Marvis Amadin Ogiomade poslal do vápna brilantní centr, který na zadní tyči usměrnil Jakub Emmer. Domácím ale nebylo přáno, neboť životní zákrok zaznamenal Jiří Floder, jenž si desáté čisté konto v letošním ročníku zasloužil. Ústečtí po závěrečném hvizdu bezmocně popadali na trávník, jejich záchranářské naděje se v současnosti podobají spíše utopii. Chrudim se naopak definitivně zachraňuje ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE.

28. kolo, 7. 5. 2022 v 17:00
0:3
0:0
FK Ústí nad Labem – MFK Chrudim

Branky: 53. Šplíchal, 63. Firbacher, 87. Juliš. Rozhodčí: Batík – Kotalík, Dohnálek. ŽK: 2:1. Diváci: 875.