Dělbu bodů z derby zachránil Kopecký proměněnou penaltou

Branky: 83. Kopecký (pen.) – 17. A. Fousek.

Rozhodčí: Adámková – Nádvorník, Petřík

Diváci: 1956

MFK Chrudim: Zíma – Hlavsa, Drahoš, Vencl, Krčál – Froněk, Sulík (59. Rybička), Kesner, Sixta (79. Ujec), Dostálek (65. Kopecký) – Vašulín.

FK Pardubice: Letáček – T. Čelůstka, Šejvl, Piroch, Prosek – Jeřábek – A. Fousek (79. Sokol), Tischler, Solil, Mužík (90+2. Kovář) – Petráň (76. P. Černý).

Východočeskému derby mezi MFK Chrudim a FK Pardubice nepřálo počasí, přesto se do odvetu za podzimní porážku 0:4 přišly podívat téměř dva tisíce fanoušků. Větrnou podívanou nakonec dotáhly celky k dělbě bodů, na gól Fouska odpověděl z penalty střídající Lukáš Kopecký.

Sychravé počasí a silný vítr výrazně ovlivnily dění východočeského derby. Chrudimští hráli v úvodním poločase proti větru a s nepříznivými podmínkami se prali velmi obtížně, navíc jim silně vadili standardní situace Pardubic. Po jedné z nich zůstal na zadní tyči osamocený Adam Fousek, který dokázal z první prostřelit brankáře Simona Zímu. Pardubice následně ještě dvakrát zahrozily po volných přímých kopech, druhou branku se jim ale vstřelit nepodařilo.

V ostrém souboji diváci viděli především žluté karty než šance, na straně Chrudimi byl nejvíce vidět Daniel Vašulín, proti kterému dobře zasáhl brankář Letáček. Po změně stran hráli především domácí, kteří se snažili nepříznivé skóre proti favoritovi otočit ve svůj prospěch. K ohrožení hostující branky se ale příliš nedostali, na druhé straně ojedinělé zakončení Solila z velké dálky sbalil do náruče jistý Zíma.

To nejdůležitější se událo až v poslední desetiminutovce. Centr Ondřeje Kesnera z pravé strany trefil ruku bránícího pardubického hráče, s nařízenou penaltou si neomylně poradil Lukáš Kopecký, který stanovil výsledek derby nerozhodný 1:1. V závěru zápasu si chrudimský střelec přivodil nepříjemné zranění kolene, kvůli kterému utkání nedohrál.

Ohlasy trenérů:

Pavel Jirousek (MFK Chrudim): „Souhlasím s tím, že o vývoji zápasu dost rozhodovalo, který tým hraje po větru a který proti. Měli jsme s tím první poločas trochu potíže, výkopy končily na naší půlce, soupeř to tam sebral, nebyli jsme v těch soubojích správně. Dali jsme do útočné vazby na Dana Vašulína spíše rychlostní typy, čekali jsme těžší terén, chtěli jsme to více tahat, to se nám moc nedařilo. Tomáš Dostálek tam měl jednu dobrou akci se Sulíkem, kde jsme to mohli vyřešit lépe. Ale poločas v podstatě bez šancí, Pardubice daly gól ze standardní situace, což je samozřejmě problém, protože to bychom měli ustávat. V druhém poločase jsme samozřejmě kalkulovali s tím, že hrajeme po větru, poslali jsme tam více hráčů do útoku, šli jsme na tři obránce už vabank. Nějaký tlak jsme si vytvořili, ale nemyslím si, že jedna strana by si vytvořila nějak hodně šancí. Pokud spočítáme střely mezi tyče, tak 1:1, já nevím, kdo jiný trefil mezi tyče. Za ten závěrečný tlak, kdy ten tým, který je v ne úplně dobré psychické pohodě po vysoké porážce, tak kvituji to, že zabrali, byli schopni si ten tlak vytvořit. Tu situaci, která předcházela penaltě si vytvořit a proměnit ji. Škoda, že se tam Lukáš Kopecký zranil, vypadá to na problém s kolenem, že bude muset na operaci, tak to je samozřejmě stín, ale tak to je.“

Jaroslav Novotný (FK Pardubice): „Jeli jsme sem s tím, že jsme věděli, že nás nečeká lehké utkání, domácí budou bojovat a čeká nás důrazné utkání. Že budou samozřejmě bojovat o každý míč, to se potvrdilo s tím, že v prvním poločase jsme prokázali větší fotbalovost, měli jsme převahu. Vypracovali jsme si tam několik výborných příležitostí, jedna se nám podařila proměnit, je škoda, že jsme v prvním poločase neproměnili těch šancí víc, abychom odskočili soupeři. Protože povětrnostní podmínky tomu i nahrávaly, hrály jsme první poločas po větru, což tomu také přispělo. Do druhého poločasu jsme šli s tím, že bychom chtěli standard té hry udržet, nepouštět domácí do šance, a hlavně si to pohlídat s tím, že jsme tentokrát hráli proti větru, což vždycky může přinést nějaký problém. To se potom projevilo v posledních dvaceti minutách, kdy měli domácí tlak, vypracovávali si šance a měli standardní situace, které jsme museli řešit. Nakonec penalta 1:1, proti ní asi není co říct, akorát to rozhodnutí. Nejdříve to měl být aut, poté zase roh. Byli jsme od toho daleko, neviděli jsme to, tak asi musíme vzít ten bod. Chtěli jsme sice navázat na vítězné domácí utkání a potvrdit vítěznou šňůru. Neprohráli jsme, asi musíme být spokojení.“